Skip to content

Naturalne metody leczenia PCOS cz.2

Posted in Zdrowie

Jeśli nie przeczytałaś jeszcze pierwszej części tego artykułu, to zapraszam tutaj.

Stan zapalny

Przewlekły stan zapalny niszczy receptory hormonowe, pobudza nadnercza do nadprodukcji androgenów (męskich hormonów) i zatrzymuje owulację. Powoduje, że nasz organizm jest w stanie alarmowym przez cały czas. Pracuje na wysokich obrotach, starając się przywrócić wszystko do normy. Chce odpocząć, ale nie może, bo jego właściciel co chwile „dorzuca do pieca”. Stan zapalny to stan stresu, czyli walka o przetrwanie. Trudno więc oczekiwać, żeby był to czas na poczęcie potomstwa.

Przyczyny stanu zapalnego:

Toksyny

Wiele substancji, których używamy na co dzień, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. I wbrew temu jak się nam wydaje – już minimalne ilości mogą mieć negatywne skutki. Tworzywa sztuczne i metale ciężkie są toksynami wpływającymi na gospodarkę hormonalną. Blokują receptory, zaburzają produkcję albo zmieniają jeden hormon w drugi. Jak z pewnością sobie wyobrażasz – może to mieć tragiczne skutki. A najgorsze jest to, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, z iloma toksynami spotykamy się w ciągu dnia. Dowiedziono, że bisfenol A, dioksyny i pestycydy, z którymi mamy kontakt każdego dnia, wykazują toksyczne działanie w organizmie ludzkim.

Ołów, rtęć i kadm to tylko niektóre z toksycznych metali ciężkich. Występują w spalinach samochodowych i papierosach, ale też w żywności i plombach dentystycznych. Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy? Chyba tylko, jeśli mieszkasz na jakieś bezludnej wyspie 😉

Dieta prozapalna

Nadmiar cukru, alkohol, gluten i przetworzone oleje roślinne, czyli tłuszcze trans. Nie są to substancje odżywcze, a więc nie możemy ich strawić i przyswoić. Nasz organizm nie wie, co ma z nimi zrobić i próbuje się ich jak najszybciej pozbyć, czemu towarzyszy właśnie stan zapalny.

Diagnoza stanu zapalnego:

Do najczęstszych objawów stanu zapalnego należą: przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, problemy skórne, częste infekcje oraz problemy z utratą masy ciała.

Zrób badanie krwi na CRP i OB. Wskazują one na występowanie stanu zapalnego. Dodatkowo możesz sprawdzić poziom przeciwciał przeciwtarczycowych i badanie nietolerancji glutenu.

Redukcja stanu zapalnego:

Dieta prozapalna, palenie papierosów i toksyny wywołują przewlekłe zapalenie organizmu i jedynym sposobem na ukojenie tego stanu jest zmiana nawyków, która pozwoli na regenerację.

Zrezygnuj ze wszystkich produktów, które mogą wywoływać stan zapalny. Często już po wykluczeniu produktów prozapalnych z diety, po 2-3 miesiącach wracamy do zdrowia.

Zadbaj o odpoczynek i spokojny sen. Tylko w ten sposób dajesz sobie czas na regulację poziomu hormonów.

Cynk – redukuje stan zapalny i wspomaga oczyszczanie organizmu. 20 – 30 mg na dzień.

Probiotyki – zadbaj o swoją florę jelitową. Badania dowodzą, że zdrowe jelita biorą udział w redukowaniu stanu zapalnego oraz usuwaniu toksyn. Możesz zażywać suplementy zawierające różne szczepy bakteryjne oraz wzbogacić dietę o fermentowane, kiszone produkty.

N – acetyl cysteina (NAC) – jest antyoksydantem naturalnie produkowanym przez nasz organizm. Usuwa wolne rodniki i wspomaga walkę z toksynami, wirusami i bakteriami. Tym samym ułatwia załagodzenie stanu zapalnego i jego przyczyn. Możemy ją przyjmować dodatkowo w formie suplementu 500 – 1000 mg dziennie.

 

Koniecznie sprawdź także Wszystkie 4 przyczyny PCOS

 

Pozdrawiam,

Magdalena

 

Artykuł na podstawie:

Lara Birden – Treatment for 4 Types of PCOS. Treat the cause.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Translate »
%d bloggers like this: