Skip to content

4 zioła obniżające poziom testosteronu

Posted in Zdrowie

Nadmiar androgenów jest częstym zaburzeniem endokrynologicznym, z którym zmagają się tysiące kobiet. Przyczyn tego problemu jest wiele. Insulinooporność, przewlekły stan zapalny, niedobory witamin lub minerałów to najczęstsze schorzenia stojące za nadmierną produkcją testosteronu. Coraz częściej mówi się także o wpływie stresu i negatywnych emocji na stan naszego zdrowia.

Najczęściej obserwowanymi i dokuczliwymi skutkami nadmiaru androgenów u kobiet są zaburzenia miesiączkowania, wypadanie włosów, hirsutyzm oraz trądzik.

Z tego, co czytam na forach internetowych oraz obserwuję u siebie, wynika, że medycyna słabo sobie radzi z tym problemem. Lekarze przepisują tylko kolejne hormony, a dziewczyny dalej walczą z wypadającymi włosami i trądzikiem testując coraz to nowsze kosmetyki.

Jeśli Twoje badania krwi wskazują na podwyższony poziom testosteronu, oto lista 4 ziół, które pomogą Ci go obniżyć:

1. Piwonia i lukrecja (peony and licorice)

Piwonia i lukrecja to mieszanka dwóch ziół, dająca niesamowite efekty w leczeniu zaburzeń hormonalnych. Badania wykazują, że korzeń lukrecji obniża poziom testosteronu we krwi kobiet nawet o 50%. Dzięki temu pomaga on w walce z trądzikiem i wypadaniem włosów oraz wpływa na płodność. Dodatkowo podnosi poziom estrogenów oraz hamuje enzymy odpowiedzialne za pobudzanie jajników do produkcji testosteronu. Z kolei korzeń piwonii, poza obniżaniem poziomu testosteronu, obniża poziom LH oraz wzmaga produkcję progesteronu, co wpływa korzystnie na owulację i prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego.

Ze względu na to, że zioła te wpływają na pracę przysadki mózgowej, nie powinny być stosowane u dziewcząt poniżej 18. roku życia. Nie należy ich zażywać dłużej niż 6 miesięcy (jeśli jest to odpowiednie lekarstwo, to powinno zadziałać w ciągu 4 miesięcy). Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną (i do 3 miesięcy po jej odstawieniu) oraz inne środki hormonalne, a także kobiety z nadciśnieniem, również nie powinny zażywać tych ziół.

2. Berberyna (berberine)

Berberyna jest substancją aktywną zawartą w wielu różnych roślinach (m.in. w berberysie). Jest szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej i ajurwedzie (medycyna indyjska). Ma działanie przeciwbakteryjne i świetnie sprawdza się w walce z trądzikiem. Dodatkowo obniża poziom insuliny we krwi, działa przeciwzapalnie oraz blokuje produkcje testosteronu przez jajniki. Badania pokazują, że berberyna poprawia kondycję cery trądzikowej nawet o 45% już po miesiącu stosowania.

Kobiety w ciąży oraz karmiące nie powinny zażywać berberyny. Nie należy jej stosować dłużej niż 3 miesiące bez przerw, ponieważ może negatywnie wpływać na bakterie jelitowe.

3. Niepokalanek pospolity (vitex)

Substancja zawarta w owocach niepokalanka obniża poziom prolaktyny. Wysoki poziom prolaktyny hamuje owulację i przyczynia się do wzrostu poziomu androgenów. Powoduje to także ból piersi i inne objawy PMS takie jak rozdrażnienie i puchnięcie. A więc im mniej prolaktyny, tym lepiej. Niepokalanek wpływa na pracę przysadki mózgowej, blokując produkcję tego hormonu.

Nie należy stosować tego zioła u nastolatek poniżej 18. roku życia ani u kobiet zażywających leki hormonalne (ani do 3 miesięcy po). Kobiety z PCOS powinny być ostrożne zażywając zioło niepokalanka, gdyż może ono wywołać efekt odwrotny do zamierzonego i podnieść poziom prolaktyny.

4. Palma sabałowa (saw palmetto)

Jest to zioło często stosowane u mężczyzn z powiększoną prostatą. Blokuje ono 5-alfa-reduktazę – enzym przetwarzający testosteron na jego czynną formę dihydrotestosteron (DHT). DHT wbudowuje się w mieszki włosowe głowy i powoduje, że włosy rosną cienkie i wypadają, natomiast owłosienie na twarzy i innych częściach ciała jest dużo mocniejsze. Palma sabałowa stosowana u kobiet powstrzymuje wypadanie włosów, hirsutyzm oraz trądzik.

Zioła te dostępne są w formie tabletek w sklepach zielarskich lub do zamówienia przez internet. W nawiasach podałam popularne nazwy angielskie.

Artykuł ten powstał w celach informacyjnych. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem zasięgnąć porady specjalisty.

Pozdrawiam,

Magdalena

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Translate »
%d bloggers like this: