Skip to content

4 typy otyłości – znajdź swój!

Posted in Dieta, and Zdrowie

4 typy otyłości

W zależności od tego, gdzie układa się nasza tkanka tłuszczowa, możemy rozróżnić 4 typy otyłości. Za każdym z nich „stoi” nieprawidłowo funkcjonujący gruczoł, czyli organ wydzielający hormony. Tak więc otyłość nie jest chorobą samą w sobie. Jest to objaw zaburzeń hormonalnych zachodzących w organizmie.

Typ 1 – Nadnercza

Zaczynam od nadnerczy, bo jest to najczęściej spotykany typ otyłości.

Nadnercza są małymi gruczołami zlokalizowanymi, jak sama nazwa wskazuje, nad nerkami. Ich głównym zadaniem jest produkcja hormonów w odpowiedzi na stres. Nie ma znaczenia czy jest to stres fizyczny czy psychiczny. W każdej nerwowej sytuacji nadnercza reagują natychmiastowo, wyrzucając do krwi hormony, mające nam pomóc w sytuacji „uciekaj albo walcz” (słownie lub fizycznie).

Jednym z hormonów produkowanych przez nadnercza jest kortyzol. Odpowiada on także za regulację cyklu dobowego (za to kiedy się budzimy) oraz ma działanie przeciwzapalne (jest produkowany w momencie wszelkich infekcji i urazów). Kiedy praca nadnerczy jest zaburzona, dochodzi do sytuacji, w której kortyzol rozkłada mięśnie (białka), aby otrzymać z nich glukozę, a niezużyta część tych białek odkłada się na brzuchu w postaci tkanki tłuszczowej. Biologicznie ma to sens – w momencie długotrwałego zagrożenia (stresu) organy wewnętrzne są chronione warstwą tłuszczu. Tłuszcz jest potencjalną energią zapasową.

Objawy problemów z nadnerczami

Osoba z nieprawidłowo funkcjonującymi nadnerczami będzie miała relatywnie szczupłe nogi i ramiona, i mówiąc w prost, gruby, obwisły brzuch. Przewlekłe zmęczenie, niska odporność na choroby, nadciśnienie, problemy ze snem (wybudzanie się ok 2-3 godz. nad ranem), cienie pod oczami, opuchlizna spowodowana nadmiernym zatrzymaniem wody w organizmie to jedne z głównych objawów zaburzonej pracy nadnerczy. Osoba taka będzie chętnie sięgała po słone przekąski, czekoladę oraz kawę, gdyż organizm potrzebuje więcej energii i minerałów, aby móc funkcjonować.

Typ 2 – Wątroba

Wątroba pełni ponad 500 różnych funkcji w naszym organizmie, więc lepiej o nią dbać 😉

Jest to pewnego rodzaju filtr. Rozkłada wszystkie toksyny (m.in. alkohol i lekarstwa), aby nie zagrażały życiu. Bierze udział w trawieniu pokarmu i przyswajaniu substancji odżywczych, witamin i minerałów. Jest też ważnym elementem gospodarki hormonalnej, ponieważ między innymi aktywuje hormony tarczycy i usuwa nadmiar estrogenów z organizmu.

Objawy problemów z wątrobą

Chyba każdy widział „pana w ciąży”. To typowy wygląd osoby z nieprawidłowo funkcjonującą wątrobą. W tym przypadku, w przeciwieństwie do problemów z nadnerczami, brzuch będzie nadęty, jak balon wypełniony wodą. Dzieje się tak, ponieważ wątroba nie jest w stanie „przetrawić” wszystkiego co przez nią przechodzi, więc nadmiar tych substancji odkłada się w jamie brzusznej. U osoby z upośledzoną wątrobą, będą występowały dolegliwości trawienne takie jak odbijanie się, zgaga i wzdęcia. Pojawiają się także bóle stawów, żółte zabarwienie oczu i skóry, biały nalot na języku oraz brzydki zapach z ust. Trudności z porannym wstawaniem – zmęczenie i rozdrażnienie związane z niskim poziomem cukru we krwi po kilku godzinach snu. Jeśli praca wątroby jest zaburzona, tłuszcze nie są prawidłowo trawione ani przyswajane, więc osoba taka, będzie sięgała po tłuste, smażone jedzenie, próbując uzupełnić braki.

Typ 3 – Tarczyca

Tarczyca jest gruczołem umiejscowionym w dolnej części szyi. Wytwarza hormony odpowiedzialne za prędkość metabolizmu. Jej obniżona aktywność nazywana jest niedoczynnością tarczycy. W wyniku niewystarczającej ilości hormonów, przemiana materii jest spowolniona, co skutkuje m.in. przybieraniem na wadze.

Objawy problemów z tarczycą

Ze względu na to, że hormony tarczycy wpływają na działanie wszystkich komórek organizmu, osoba z niedoczynnością będzie tyła równomiernie na całym ciele. Co więcej, nie tylko tkanka tłuszczowa będzie powodem tycia, ale również zbędne produkty przemiany materii oraz toksyny, będą odkładały się w przestrzeniach międzykomórkowych powodując tycie.

Niedoczynność tarczycy może być problemem drugorzędowym. Hormony tarczycy są aktywowane w wątrobie. W przypadku zaburzeń pracy wątroby, aktywacja hormonów tarczycy będzie upośledzona, co w efekcie da takie objawy jak przy problemach z tarczycą, mimo że gruczoł ten funkcjonuje prawidłowo.

Osoba z niedoborem hormonów tarczycy będzie przemęczona i senna, ponieważ produkcja energii jest spowolniona. Chętnie będzie ucinała sobie popołudniowe drzemki. Cienkie, wypadające włosy, łamliwe paznokcie, sucha skóra, zimne stopy i ręce oraz ogólne uczucie chłodu to objawy zaburzonego działania hormonów tarczycy. W celu ciągłego uzupełniania energii, osoba taka będzie co chwilę sięgała po wysokowęglowodanowe posiłki i przekąski takie jak makaron, chleb, ciastka i inne słodycze.

Typ 4 – Jajniki

Jajniki są żeńskimi gruczołami płciowymi, w których powstaje komórka jajowa i potrzebne do tego hormony. Jednym z tych hormonów jest estrogen*. Efektem zaburzonej pracy jajników będą dysproporcje produkcji hormonów. Głównie nadmiar estrogenu, czego skutkiem będzie odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy bioder, ud i dolnej części brzucha.

Objawy problemów z jajnikami

Kobieta z nadmiarem estrogenów będzie miała silne objawy PMS (Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego) takie jak bóle głowy, bardzo mocne skurcze podbrzusza i obfite krwawienie. Okresowo pojawiające się wahania nastroju, trądzik i uderzenia gorąca to objawy nadmiaru estrogenu. Także nadmierna ochota na czekoladę przed okresem, będąca wynikiem niedoboru magnezu.

Zaburzone działanie żeńskich hormonów płciowych może wynikać z problemów z wątrobą, która bierze udział w rozkładzie estrogenu. Może być to też efekt nadmiaru insuliny, która zatrzymuje owulację i tym samym rozregulowuje gospodarkę hormonalną.

 

Przeczytaj też o tym, jak hormony hormony utrudniają schudnięcie Nie możesz schudnąć? Może to jest Twój problem!

 

Pozdrawiam,

Magdalena

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Translate »
%d bloggers like this: